Dr. Robert Gordon 1997 yılında 7 farklı dudak tipi tanımlamıştır. Bunların arasında en popüler olan dudaklar, Pearlique, Cupid, Klasik, Rubina ve Angelic dudak tipidir.

Pearlique

Anne Hathaway

Bu dudak tipini tanımlayan en önemli özellik alt dudakta iki adet inci tanesine benzer kabarıklığın bulunmasıdır. Bu iki kabarıklığın dolgu uygulamasıyla belirginleştirilmesi daha genç bir dudak ifadesi oluşturur. Pearlique dudak tipi görüntüsü dolgu uygulaması ile Cupid ve Rubina gibi diğer dudak formlarıyla birleştirilebilir.

Cupid

Taylor Swift

Tüm dudak tipleri arasında en nadir görülen formdur. Cupid dudak tipinin merkez kısmı yan kısımlarına göre çok daha belirgindir. Bu nedenle cupid dudak tipi, yüze çok genç bir ifade kazandırır. Kadınlarda dudakların doğal büyüme sürecinde önce dudakların merkez kısmı sonra yan kısımları dolgunlaşır. Buna bağlı olarak ergenlik çağındaki kadınlarda Cupid stil dudaklara çok daha sık rastlanır.

Klasik

Halle Berry

Kadınlar arasında tartışmasız en popüler dudak tipi klasik dudak görünümüdür. Yaşlanma sürecine bağlı olarak dudaklarında hacim kaybı olan ve dudaklarında hafif bir hacim artışı isteyen kadınlar tarafından tercih edilir.

Rubina

Angelina Jolie

Rubina stili, klasik stile göre çok daha dolgun dudak görünümünden hoşlanan kadınlar tarafından tercih edilir. Doğal dudak yapısının tüm özelliklerini vurgulayan, oldukça etkileyici bir dudak formudur.

Angelic

Liv Tyler

Üst dudağın melek kanadına benzer görünümde olduğu bir dudak tipidir. Dolgu uygulamasıyla üst dudak vermilion hattı ve üst dudak gövdesi belirginleştirilerek melek kanadı görünümü oluşturulur. Angelic stil dudaklar yüze çekici ve duygusal bir ifade kazandırır.

Soru Sorabilirsiniz
&
Yorum Yapabilirsiniz

Aklınıza takılanları Uzm. Dr. Bülent Bağcı'ya sorabilirsiniz

formu temizleYorum gönder